فراز آزما
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نکاتی درباره چگونگی بررسی کلسترول

دسته بندی :دسته‌بندی نشده ۹ بهمن ۱۴۰۰ 506

نکاتی درباره چگونگی بررسی کلسترول

نکاتی درباره چگونگی بررسی کلسترول

افزایش سطح کلسترول می‌تواند یکی از عوامل ایجاد بیماری های قلبی در شما باشد. به همین دلیل بررسی کلسترول خون یکی از راه‌های تشخیص این بیماری یا راهی برای جلوگیری از بروز آن است که به واسطه انجام آزمایش کلسترول سنجیده می‌شود. حال در این مقاله شما را با چگونگی انجام این آزمایش آشنا می‌کنیم.

 

بررسی کلسترول آزمایشی آسان و مهم:

افزایش کلسترول در بدن شما معمولاً بدون علائم می‌باشد. به همین دلیل بررسی کلسترول خون یکی از مهم‌ترین آزمایش هایی است که شما باید به صورت آزمایش چکاپ انجام دهید. این آزمایش از طریق یک تست خون ساده انجام می‌شود.
آزمایش کلسترول به دو صورت ناشتا و یا غیر ناشتا بررسی می‌شود. در صورت نیاز به انجام این آزمایش، پزشک شما شرایط لازم برای آمادگی قبل تست را اطلاع می‌دهد. به طور کلی منظور از ناشتا بودن پرهیز از غذا خوردن، نوشیدن برخی نوشیدنی‌های خاص و همچنین مصرف دارو ۹ الی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش است.
در تست کلسترول نمونه خون شما گرفته می‌شود. در صورتی که شما نیاز به انجام تعداد دیگری آزمایش خون نیز باشید، به منظور راحتی شما تمامی نمونه خون لازم به طور یک زمان گرفته می‌شود.
پس از نمونه گیری، خون شما به جهت بررسی کلسترول HDL، کلسترول LDL و تری گلیسیرید در آزمایشگاه مورد سنجش قرار می‌گیرد. در صورتی که شما قبل از انجام غربالگری کلسترول ناشتا نبوده باشید فقط نتایج کلسترول کل/ کلسترول تام (Total Cholesterol) و کلسترول HDL شما دارای اعتبار است. به طور معمول نتایج این تست بر اساس واحد اندازه‌گیری میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) گزارش می‌شود.
بررسی سطح کلسترول به منظور سنجش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی انجام می‌شود. در صورتی که پزشک برای شما این تست را درخواست دهد، نتیجه آزمایش شما با درنظر گرفتن سن، جنسیت و سابقه پزشکی خانوادگی شما تفسیر می‌شود. همچنین پزشک معالج عوامل خطرزا دیگری از جمله کشیدن سیگار، ابتلا به دیابت و فشار خون را نیز در تحلیل نتیجه آزمایش شما لحاظ می‌کند. در صورتی که نتیجه بررسی کلسترول شما نامشخص باشد و پزشک نتواند درمان دقیقی برایتان تجویز کند ممکن است از شما بخواهد تا آزمایش کلسیم عروق کرونر (Coronary Artery Calcium Scoring, CACS) را به عنوان تست تکمیلی انجام دهید.

 


بهر چند وقت یکبار باید بررسی کلسترول خون انجام شود؟

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند اگر شما بالای ۲۰ سال سن دارید در صورتی که خطر ابتلا به کلسترول در شما پایین است، باید هر ۴ تا ۶ سال یکبار بررسی کلسترول و انجام دیگر آزمایش‌های مرتبط را صورت گیرد. پس از ۴۰ سالگی این تست به منظور بررسی احتمال بروز سکته یا ایست قلبی نیز بسیار لازم است.
اگر شما مبتلا به بیماری‌ های قلبی- عروقی هستید یا احتمال خطر ابتلا به این بیماری در شما بالا است، باید با فاصله زمانی کمتری تست کلسترول و دیگر آزمایش های لازم را انجام دهید. در این حالت پزشک مربوطه شما را در کنترل یا درمان بیماری راهنمایی می‌کند.

 

تست کلسترول چطور باید بررسی شود؟

شما می‌توانید با مراجعه به پزشک عمومی و بیان سوابق پزشکی خانوادگی و شرایط بالینی خود، از او بخواهید تا در صورت لزوم آزمایش کلسترول را برای شما درخواست دهد. توجه داشته باشید اگر شما دارای شرایطی از جمله کشیدن سیگار، ابتلا به دیابت و بیماری های التهابی هستید یا در خانواده خود دارای سابقه ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و فشار خون باشید حتماً جهت بررسی کلسترول به پزشک و یا آزمایشگاه مراجعه کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال تلگرام فراز آزما

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0